13 listopad 2023

Ponad 9 dni oczekiwania tirów przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku

zdjęcie: Ponad 9 dni oczekiwania tirów przed przejściem z Ukrainą w Dorohusku / pixabay/2548838
Około 1300 tirów oczekuje w poniedziałek rano na wyjazd z kraju przez przejście z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie), a czas oczekiwania na odprawę to 226 godzin - podała lubelska Izba Administracji Skarbowej. Od tygodnia na przejściach w Dorohusku i Hrebennem protestują przewoźnicy.
REKLAMA

Rzecznik IAS w Lublinie Michał Deruś poinformował, że na wyjazd z Polski przez przejście z Ukrainą w Dorohusku oczekuje 1300 pojazdów ciężarowych. "W ciągu nocnej zmiany do Polski wjechało pięć samochodów, wyjechało – 67" – podał.

Przy istniejących utrudnieniach – wyliczył rzecznik IAS – realny czas oczekiwania na odprawę wynosi 226 godzin, natomiast w standardowych warunkach byłoby to 59 godzin.

Kom. Ewa Czyż z KMP w Chełmie przekazała, że kolejka ciężarówek przed przejściem w Dorohusku sięga do miejscowości Bezek Dębiński i liczy ok. 30 km. Protestujący blokują drogę krajową nr 12 w miejscowości Okopy. Co godzinę przepuszczają trzy ciężarówki wyjeżdżające na Ukrainę i jedną do Polski. Po uzgodnieniach przepuszczają poza kolejnością m.in. autokary, transporty z żywnością i pomocą humanitarną.

Jak poinformowała mł. asp. Małgorzata Pawłowska z KPP w Tomaszowie Lubelskim, w 125-godzinnej kolejce do przejścia z Ukrainą w Hrebennem oczekuje ok. 500 pojazdów ciężarowych. Ostatnie ciężarówki zatrzymują się w Dąbrowie Tomaszowskiej, która znajduje się blisko 30 km od przejścia granicznego. "Nie odnotowaliśmy poważnych incydentów" – podała.

Od 6 listopada br. na przejściach granicznych w Dorohusku i Hrebennem w województwie lubelskim trwa protest przewoźników, którzy postulują m.in. wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli. Jest też postulat dotyczący likwidacji tzw. elektronicznej kolejki po stronie ukraińskiej.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łęczna
-2.7°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:21
Koronawirus
lubelskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łęcznej

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Centrum Kultury w Łęcznej, Łęczna,...
wstęp biletowany