8 listopad 2023

Wydłużyła się kolejka tirów przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku

zdjęcie: Wydłużyła się kolejka tirów przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku / pixabay/1338440
Wydłużyła się kolejka tirów przed przejściem granicznym z Ukrainą w Dorohusku (Lubelskie), gdzie od poniedziałku protestują przewoźnicy – poinformowała PAP w środę kom. Ewa Czyż z KMP w Chełmie.
REKLAMA

Oficer prasowa chełmskiej policji powiedziała PAP, że kolejka tirów sięga miejscowości Janów, która znajduje się ok. 28 km od przejścia granicznego w Dorohusku. "Kolejka rozpoczyna się przed Chełmem i wydłuża się" – poinformowała. Ciężarówki nie zatrzymują się w Chełmie, gdzie policja wyznaczyła strefy buforowe, co ma pomóc w regulacji ruchu w mieście.

Co godzinę protestujący przepuszczają jeden samochód ciężarowy z Ukrainy do Polski, natomiast z Polski na Ukrainę - trzy lub więcej pojazdów. Uczestnicy manifestacji odstąpili od przepuszczania w pierwszej kolejności pomocy humanitarnej, żywności i paliw. "Te pojazdy również w kolejce oczekują. Autokary z pasażerami są przepuszczane poza kolejką" – powiedziała Czyż.

Jak podała mł. asp. Małgorzata Pawłowska z KPP w Tomaszowie Lubelskim, kolejka tirów przed przejściem w Hrebennem sięga miejscowości Zatyle, która jest położona ok. 13 km od granicy. Mundurowi wyznaczyli strefę buforową w Lubyczy Królewskiej. "Drogę blokuje osiem ciągników siodłowych. Na miejscu jest ok. 12 protestujących" – powiedziała.

Policjantki poinformowały, że protesty przebiegają spokojnie.

W środę lider Konfederacji Krzysztof Bosak spotkał się z uczestnikami manifestacji w Okopach niedaleko Dorohuska i wyraził poparcie dla polskich przewoźników, którzy "zmagają się z nieuczciwą konkurencją ze wschodu" i zmuszeni są konkurować "na nierównych warunkach".

Przewoźnicy prowadzą swój protest od poniedziałku. Postulują m.in. wprowadzenie zezwoleń komercyjnych dla firm ukraińskich na przewóz rzeczy, z wyłączeniem pomocy humanitarnej i zaopatrzenia dla wojska ukraińskiego, zawieszenie licencji dla firm, które powstały po wybuchu wojny na Ukrainie i przeprowadzenie ich kontroli.(PAP)

Autor: Piotr Nowak

pin/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łęczna
-2.7°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:21
Koronawirus
lubelskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łęcznej

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Centrum Kultury w Łęcznej, Łęczna,...
wstęp biletowany