Dobrze prowadzona polityka regionalna warunkiem zrównoważonego rozwoju
Pełczyńska-Nałęcz podkreśliła podczas konferencji prasowej po otwarciu obrad Komitetu Polityki Rozwoju Regionalnego Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Warszawie, że rola regionów jako podmiotów polityki rozwojowej jest fundamentalna. Zaznaczyła, że tylko współpraca regionów z rządem centralnym jest najlepszym sposobem, aby polityka regionalna służyła dobrobytowi i rozwojowi Polski oraz innych krajów.
"Wszyscy zgadzamy się, że polityka regionalna dobrze prowadzona, inwestycje, które są adresowane na poziomie regionalnym, to jest absolutny warunek równego, zrównoważonego rozwoju, w którym ludzie zamieszkujący różne regiony mają szansę na rozwój, mają szansę na dostęp do usług publicznych" - powiedziała minister funduszy.
Dodała, że we wtorek przez cały dzień będą prowadzone rozmowy o różnych modelach rozwoju regionalnego i wspólnych elementach regionalnych polityk. Oceniła, że zrównoważony rozwój regionów to jedna z najskuteczniejszych recept na problem depopulacji.
Minister funduszy przekazała, że przedstawiciele 44 krajów OECD będą we wtorek rozmawiać na temat rozwoju regionalnego w obliczu wyzwań i zmian klimatycznych, cyfrowych, technologicznych i kryzysów geopolitycznych. "W naszym regionie, w Polsce, dla nas takim kryzysem jest oczywiście inwazja rosyjska na naszego sąsiada, na Ukrainę" - powiedziała minister.
Pełczyńska-Nałęcz przekazała również, że we wtorek Polska i Ukraina podpiszą porozumienia o współpracy. Jak wyjaśniła, dokument ma zadeklarować gotowość Polski do wymiany wiedzy, w jaki sposób Ukraina może lepiej przygotowywać się do członkostwa w Unii Europejskiej oraz jak już dzisiaj może lepiej korzystać z unijnych funduszy rozwojowych.
Dodała, że strona ukraińska w ramach umowy podzieli się z Polską doświadczeniami na temat przygotowań do sytuacji kryzysowych związanych z ewentualną agresją z zagranicy. "W Polsce mamy pokój i jesteśmy przekonani, że tak zostanie, ale to unikalne, bardzo smutne doświadczenie Ukrainy jest dziś czymś, co też chcemy (wykorzystać - PAP) w ramach rozwoju regionalnego i przygotowania naszych regionów do cyberagresji, do ryzyk w wymiarze bezpieczeństwa" - powiedziała.
Minister wyjaśniła również, że spotkanie w ramach OECD oraz dyskusja nad rozwojem regionalnym jest dla Polski szczególnie ważna, ponieważ trwają - jak powiedziała - bardzo intensywne rozmowy w UE na temat przyszłej perspektywy finansowej (na lata 2028-2034 - PAP) i nowego kształtu instrumentów polityki regionalnej oraz unijnej polityki spójności. (PAP)
bpk/ mmu/
