15 listopad 2023

Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 16-letniego Eryka w Zamościu

zdjęcie: Akt oskarżenia w sprawie zabójstwa 16-letniego Eryka w Zamościu / pixabay/7539735
Prokuratura Okręgowa w Zamościu (Lubelskie) skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmiertelnego pobicia 16-letniego Eryka, do którego doszło w lutym br. Śledczy oskarżyli 17-letniego Daniela G. o zabójstwo. Grozi mu do 25 lat więzienia.
REKLAMA

Do tragedii doszło 28 lutego br. przy ul. Józefa Piłsudskiego w Zamościu, nieopodal Starego Miasta. 16-letni Eryk idący chodnikiem miał zostać zaczepiony i pobity przez grupę młodzieży. Następnie sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Pomimo reanimacji prowadzonej przez załogę karetki pogotowia życia chłopaka nie udało się uratować.

O skierowaniu aktu oskarżenia w tej sprawie do Sądu Okręgowego w Zamościu poinformowała w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu Anna Rębacz. Śledczy oskarżyli 17-letniego Daniela G. o pobicie i zabójstwo. Z ustaleń śledztwa wynika, że oskarżony wraz z dwoma nieletnimi pobił 16-latka, kopiąc go wiele razy i uderzając pięściami po głowie i całym ciele.

„Dowody zebrane w sprawie jednoznacznie wskazują, że po dokonaniu pobicia, oskarżony - przewidując możliwość pozbawienia życia pokrzywdzonego i godząc się na to - podbiegł do podnoszącego się po pobiciu 16-latka i z rozbiegu kopnął go w twarz” – wyjaśniła w komunikacie rzecznik.

Zdaniem śledczych ten uraz doprowadził do śmierci 16-letniego Eryka. „Przesłuchany w charakterze podejrzanego Daniel G. przyznał się jedynie do pobicia małoletniego, nie przyznał się natomiast do jego zabójstwa” – przekazała rzecznik Prokuratury Okręgowej w Zamościu.

Z opinii biegłych psychiatrów i psychologa wynika, że oskarżony w chwili przestępstwa był poczytalny i zdrowy psychicznie. Jak dodano, może on brać udział w postępowaniu karnym.

Oskarżony nadal jest tymczasowo aresztowany. Za zarzucane mu czyny grozi do 25 lat więzienia.

Czyny karalne pozostałych nieletnich sprawców zostały również objęte aktem tym samym aktem oskarżenia. Dwóch chłopaków będzie odpowiadać za udział w pobiciu Eryka. „Z kolei nieletniej zarzucono pomocnictwo polegające na poinformowaniu pozostałych sprawców, o której godzinie pokrzywdzony kończy lekcje i wskazaniu go im wśród uczniów wychodzących ze szkoły” – sprecyzowano w komunikacie.

Cała trójka, która aktualnie ukończyła 17 lat, obecnie przebywa na wolności; zastosowano wobec nich nadzór kuratora sądowego. Za zarzucane czyny grożą im środki wychowawcze, lecznicze lub poprawcze przewidziane dla nieletnich.(PAP)

autorka: Gabriela Bogaczyk

gab/ maak/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łęczna
-2.1°C
wschód słońca: 07:18
zachód słońca: 15:21
Koronawirus
lubelskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łęcznej

kiedy
2023-12-08 19:00
miejsce
Centrum Kultury w Łęcznej, Łęczna,...
wstęp biletowany