3 styczeń 2024

Łęczna: perła Wyżyny Lubelskiej w widłach rzek Wieprza i Świnki

zdjęcie: Łęczna: perła Wyżyny Lubelskiej w widłach rzek Wieprza i Świnki / Radosław Czarnecki/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Radosław Czarnecki/CC BY-SA 4.0 DEED/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Zanurz się w historii miasta, które swoje korzenie ma w ziemi sandomierskiej. Od 1474 r. stanowi dumę województwa lubelskiego.
REKLAMA

Tego szukamy w Łęcznej

Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Łęczna, pogoda Łęczna, praca Łęczna, górnik Łęczna, mieszkania na sprzedaż Łęczna, urząd pacy Łęczna.

Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Łęcznej, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jej historii.
Początkowe zapiski dotyczące Łęcznej datują się na rok 1252, lecz istotnym momentem w historii osady był rok 1462, gdy Zbigniew z Łęcznej zdecydował się przekazać swoją dziedziczną wioskę rodzinie Tęczyńskich. Już po pięciu latach, konkretnie 7 stycznia 1467 r., Jan z Tęczyna, kasztelan krakowski, otrzymał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej na założenie miasta według prawa magdeburskiego.

Zgodnie z aktem lokacyjnym miastu przyznano królewski przywilej do organizacji dwóch jarmarków. W 1582 r. Firlejowie, kolejni właściciele Łęcznej, zdobyli od króla Stefana Batorego zgodę na kolejne dwa jarmarki: w czerwcu z okazji Bożego Ciała i w grudniu związane ze świętym Mikołajem. Dzięki tym królewskim przywilejom i korzystnej lokalizacji na ruchliwym szlaku handlowym w kierunku Rusi i Litwy, miasto szybko się rozwijało mimo groźnych pożarów, które nawiedzały je w XVI wieku.

W pierwszej połowie XVII wieku Łęczna przeżywała swój złoty okres. Właścicielem miasta był wówczas podkomorzy lubelski Adam Noskowski, który w 1647 r. uzyskał od króla Władysława IV przywilej na trzy dodatkowe jarmarki. W tym czasie powstało wiele murowanych budowli, z których wiele istnieje do dzisiaj, takich jak mansjonaria, kościół czy synagoga.

W czasach tamtych łęczyńskie targi przyciągały tysiące handlowców, kupców i pośredników nawet z najdalszych regionów, takich jak Niemcy, Austria i ziemie Królestwa Polskiego. Obroty osiągały wówczas imponujące milionowe sumy. Dzięki targom, rozwojowi przestrzennemu miasta oraz imponującej architekturze, takiej jak zamek, ratusz czy kamienice na rynku, Łęczna stała się silnym ośrodkiem handlowo-rzemieślniczym o znaczeniu krajowym, przyciągającym stale rosnącą liczbę mieszkańców.

W XVII wieku regres miasta rozpoczęły wojny, które dotknęły Rzeczpospolitą Polską od połowy tego stulecia, a także epidemie, zwłaszcza w 1693 r., kiedy prawie wszyscy mieszkańcy zginęli, oraz w 1710 r., gdy wybuchła epidemia dżumy. Mimo przyznania nowych przywilejów targowych w 1723 r. i przeniesienia targów na konie i bydło z Lublina rozwój miasta uległ zatrzymaniu.

W XIX wieku wskutek upadku Rzeczypospolitej, walk niepodległościowych, zmian w trasach handlowych i kolejowych, które ominęły Łęczną, oraz kolejnych pożarów niszczących centrum w 1846 i 1881 r., jarmarki łęczyńskie straciły swoje międzynarodowe znaczenie, a Łęczna nie powróciła już do dawnej świetności.

W XX wieku Łęczna stała się jednym z wielu miasteczek o charakterze rolniczo-handlowym na Lubelszczyźnie. Pierwsze wzmianki o możliwych złożach węgla kamiennego na tym obszarze pojawiły się w 1938 r., a badania geologów w latach 60. potwierdziły ich istnienie w rejonie Łęcznej. Budowę pierwszej kopalni „pilotującej” w Lubelskim Zagłębiu Węglowym rozpoczęto w 1975 r.w Bogdance, niedaleko miasta, a Łęczna została wyznaczona na stolicę powstającego Zagłębia. Pomimo obiecujących planów miasto nie odzyskało dawnej świetności. W styczniu 1999 r. Łęczna po raz pierwszy w historii stała się siedzibą powiatu.

Kompleks informacji w jednym miejscu

PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Łęczna
25.1°C
wschód słońca: 04:28
zachód słońca: 20:21
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łęcznej